Filia Zagorzyce

w Zagorzyce

 

 Biblioteka Publiczna Zagorzyce znajduje się w nowo wybudowanym - 
Domu Parafialnym w Zagorzycach Dolnych.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Katarzyna Róg – starszy bibliotekarz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W bibliotece można skorzystać z darmowego dostępu do Internetu.

 Poniedziałek  9:00 - 15:00

 Wtorek - Piątek  11:30 – 17:30

 Sobota  NIECZYNNE

 

Żegnajcie wakacje! - „Wesołe książki” i „Biblioteczne animacje”

w Zagorzyce

Pogoda w ostatnie dni wakacji nie rozpieszczała. W bibliotece pojawiło się jednak kilkoro dzieci. Ruchome książeczki są bardzo lubiane przez najmłodszych czytelników. Niestety w bibliotece  nie ma ich dużo, gdyż łatwo ulegają uszkodzeniom, nie są więc często kupowane przez bibliotekarkę. Taką „wesołą książkę” postanowiliśmy wykonać na zajęciach wakacyjnych z dziećmi.

Motywem przewodnim zajęć była bajka Jana Brzechwy „Entliczek Pentliczek”. Ta krótka opowiastka o robaczku, który opuszcza swoje rodzinne jabłuszko, by spróbować w życiu czegoś nowego, była świetnym materiałem do stworzenia książeczki typu pop-up. Kreatywność dzieci, przy tworzeniu dosyć skomplikowanego dzieła była wręcz niesamowita! Trzeba było przemyśleć nie tylko ilustracje, ale i mechanizmy wprawiające postać w ruch. Przewidzieć jak wyjdzie ostatecznie ta rozkładanka.

 „Entliczek Pentliczek”- pop-up book - starannie wykonany przez dzieci trafił na wystawkę, w postaci osobnych kart.  Można więc oglądnąć każdą scenkę z historyjki o Robaczku w zielonym kubraczku osobno Każdy może dotknąć i poruszyć postacią.

Następne zajęcia w bibliotece, to ”Biblioteczne animacje”. Na początku z pomocą książeczki „Kapitan Majtas” i plastelinowych pomocników bibliotekarka wyjaśniła, jak można wykonać animację i na czym polega film animowany. Powstały rysunki na folii i figurki z plasteliny, które były „ożywiane” dzięki technologii  zawartej w telefonie komórkowym. W ten sposób dzieci stworzyły filmik przedstawiający dalsze dzieje Robaczka z „Entliczka Pentliczka” J. Brzechwy po powrocie do jabłuszka. Powstały też filmiki – GIF-y, w których książka była ważnym elementem: „Prosiaczek uciekający z książeczki”, "Skok Plastusia”, „Smerfetka omija Smerfoluda” oraz „Straszny Kot i „Scooby-Doo”.

Mamy nadzieję, że  dzieci zachowają we wspomnieniach tegoroczne wakacyjne spotkania w bibliotece.

Galeria

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej na sędziszowskim Rynku połączone z promocją powieści napisanej przez mieszkankę Zagorzyc

w Zagorzyce

Dulska - Zażyła pani zapałek… taka trywialna trucizna… Ludzie się śmieli. I jeszcze jak się to skończyło. Cała komedia — gdyby pani była umarła — no…

Lokatorka - Sama żałuję.”- G. Zapolska „Moralność pani Dulskiej”

3 września na Rynku w Sędziszowie Małopolskim miało miejsce kolejne spotkanie z klasyką literatury polskiej. Była to już 10 edycja akcji „Narodowego Czytania”, Sędziszów przyłączył się do niej po raz piąty. Ma na celu popularyzację czytania i przybliżenia literatury społeczeństwu. W tegorocznej edycji czytano „Moralność pani Dulskiej”- dramat pióra Gabrieli Zapolskiej. To utwór stanowiący portret społeczny i osobowościowy mieszczaństwa polskiego, będący w pewnym sensie aktualny do dziś.

Uczniowie lokalnego Liceum Ogólnokształcącego, w krótkim spektaklu, przedstawili dzieje i sylwetkę autorki sztuki. 

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Sędziszowie Małopolskim i jej Filii w Zagorzycach wzięły czynny udział w tym literackim wydarzeniu. Panie Dorota Paśniewska i Katarzyna Róg reprezentowały środowisko bibliotekarskie; odtwarzając – odpowiednio - role Meli i Lokatorki.

„Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła promocja debiutanckiej powieści mieszkanki Zagorzyc- Eweliny Seroki- piszącej pod pseudonimem Evelyn Core pt. „Anielskie sidła miłości”. Autorka także włączyła się czynnie w akcję czytania „Moralności pani Dulskiej”, interpretując rolę Meli w pierwszej grupie czytających.

Książki pani Eweliny niedługo będzie można wypożyczać we wszystkich bibliotekach publicznych naszej gminy.

Galeria

„BIBLIOTECZNE WAKACJE - PRZYGODA, KSIĄŻKA I LICZNE ATRAKCJE” - WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH

w Zagorzyce

Pierwszy tydzień sierpnia był dla Biblioteki Publicznej w Zagorzycach bardzo owocny. Od wtorku do piątku odbywały się tutaj zajęcia plastyczno-literackie dla najmłodszych czytelników. Chętnych na spotkania nie brakowało. Powstały piękne tematyczne prace, które zostały wystawione w korytarzu i hallu biblioteki.

Można tu podziwiać pociągi inspirowane wierszem Juliana Tuwima: „Lokomotywa”. Portrety duchów i straszydeł mają swoje wzorce w literaturze (także w książce A. Bahdaja „Wakacje z duchami”) .

W gablotce umieszczone zostały lalki i marionetki – przedstawiające mieszkańców zamków oraz smoki (i nie tylko) - wykonane na potrzeby Teatru „Zielony Molik”.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy prac plastycznych w bibliotece i wypożyczania książek!

Galeria