Filia Zagorzyce

w Zagorzyce

 

 Biblioteka Publiczna Zagorzyce znajduje się w nowo wybudowanym - 
Domu Parafialnym w Zagorzycach Dolnych.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Katarzyna Róg – starszy bibliotekarz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Poniedziałek  9:00 - 15:00

 Wtorek - Piątek  11:30 – 17:30

 Sobota  NIECZYNNE

 

Zagorzyce - nasza mała Ojczyzna

w Zagorzyce

28 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej w Zagorzycach Dolnych miła uroczystość na temat naszej Małej Ojczyzny.

Z okazji rozstrzygnięcie konkursu pt. „Jesienny Krajobraz Okiem Młodego Fotografa”  wraz z wręczeniem nagród laureatom, społeczność szkolna uczestniczyła w niezwykłej lekcji o Zagorzycach.

Na wydarzenie zostały zaproszone panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagorzycach Dolnych "Zagorzanki", które zaśpiewały pieśń : "W Zagorzycach na środku wsi"

Katarzyna Róg była zaproszona jako członkini Koła Gospodyń Wiejskich i jako bibliotekarka, która  za pomocą prezentacji , przedstawiła zgromadzonym bogatą  historię  Zagorzyc.

Reportaż z uroczystej gali nagrała  Telewizja Sędziszów, który można oglądnąć

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=MfD5EbQT44s&feature=youtu.be&fbclid=IwAR17em1WGX2MrQnvONmt8Fs7AHYpjXAti2DBMh3Es2aH9QGYAr5oEWDxaMc

Galeria

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

w Zagorzyce

Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku. Data tego święta nie jest przypadkowa, bo to właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej właśnie maskotki. Historia wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore'em Roosevelt'em!

Theodore Roosevelt był jednym z najwybitniejszych prezydentów w dziejach Stanów Zjednoczonych. Do historii przeszedł jednak nie tylko jako wybitny przywódca, ale także jako osoba, od której imienia wzięła się angielska nazwa pluszowego misia. Będąc  na polowaniu, w listopadzie 1902 r., podobno ujął się za niedźwiadkiem. Informacja  o tym zdarzeniu, stała się natchnieniem dla Morrisa Mitchoma, właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami i słodyczami. Opracował on projekt nowej zabawki dla dzieci imitującej misia. Nazwał ją Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego.

120 lat po tym zdarzeniu, 25 listopada 2022 w Szkole Podstawowej w Zagorzycach Górnych  także był obchodzony Dzień Pluszowego Misia. Do klas przedszkolnych przybyła bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Zagorzycach, by przeczytać kilka historyjek z misiami w roli głównej. W tym roku dzieci wysłuchały baśni pt.: „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” i pierwszych opowiadań z książki Czesława Janczarskiego: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”.  Dzieci mogły także podziwiać piękne ilustracje Anne Hoffer („ Złotowłosa…”) oraz Zbigniewa Rychlickiego ( „Miś Uszatek”) dzięki teatrzykowi kamishibai.

Każdy przedszkolak przyniósł swojego pluszowego misia, a pani Kasia – Bibliotekarka, przyniosła prócz pluszaków i misiowych pacynek, kilkanaście książeczek, których bohaterami są różne misie.

 Po wysłuchaniu bajek, dzieci przedstawiały historię Złotowłosej. Rolę niedźwiadków grały przyniesione misie.

Bibliotekarka pokazała przedszkolakom, jak wykonać postać misia, po czym każdy przystąpił do tworzenia. Wszystkie dzieci wywiązały się z tego niełatwego zadania. Na koniec zrobiono wszystkim zdjęcie z misiami i panią bibliotekarką.

Galeria

„Dawnych wspomnień czar”- czyli czytanie przedszkolakom książek z dzieciństwa ich rodziców i babć

w Zagorzyce

W dniu 25 października obchodzony jest „Dzień Kundelka”, w tym dniu można więc było poczytać i pośpiewać na tematy psie. Pani  bibliotekarka Kasia odwiedziła oddział przedszkolny w Szkole podstawowej w Zagorzycach Dolnych. Przyniosła kilkanaście książek i książeczek dotyczących naszych psich przyjaciół. Były wśród nich bajki, opowiadania i powieści. Były także książki popularnonaukowe dotyczące tych zwierząt.

Pani Kasia pokazała dzieciom stare wydawnictwo z końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pt. : „Pankracy i jego pan śpiewają”, w którym było mnóstwo wierszy i piosenek o psim życiu. Dzieci nie pamiętają programu telewizyjnego „ Piątek z Pankracym”, ale chętnie wysłuchały piosenek „Kundel  bury” - słowa Wandy Chotomskiej (w tych dniach obchodzimy rocznicę urodzin poetki) i „Jak rozmawiać trzeba z psem”, oraz wierszyka „Psie smutki”- autorstwa Jana Brzechwy.

Następnie pani Kasia przeczytała jeszcze starszą książeczkę, której treść pamiętała z własnego dzieciństwa: „O tym, jak się rzep do psiego ogona przyczepił”  Lucyny Krzemienieckiej z ilustracjami  Mirosława Pokory (pierwsze wydanie tej książki –to 1951 rok). Historia Burusia, który miał kłopot z pewnym niechcianym „gościem na gapę”, wydarzyła się przecież jesienią. Rzep na psim ogonku.

 „przejechał” kawałek świata. Bajka była dobrym pretekstem do rozmowy o nasionach . Dzieci mogły też zobaczyć i dotknąć prawdziwych rzepów- owoców łopianu, oraz innych  nasion.

Bibliotekarka miała asystenta - Huberta, który pokazując ilustracje i rozdając zakładki bardzo jej pomagał w prowadzeniu zajęć.

Przedszkolaki pod kierunkiem pani Kasi wykonały papierowe pieski – jamniczki . Potem  zaśpiewały i zatańczyły tematyczną piosenkę o jamniku.

Był także psi wyścig i zabawa z pieskami.

Pani Kasia zaprosiła przedszkolaczki do biblioteki, przypomniała o projekcie „Mała książka-wielki człowiek”, w którym bierze udział prawie cała „zerówka”.

 Na koniec bibliotekarka otrzymała od przedszkolaków bukiet papierowych kwiatków - podziękowań oraz wykonano wspólne zdjęcie.

Galeria