Filia Zagorzyce

w Zagorzyce

 

 Biblioteka Publiczna Zagorzyce znajduje się w nowo wybudowanym - 
Domu Parafialnym w Zagorzycach Dolnych.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Katarzyna Róg – starszy bibliotekarz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Poniedziałek  9:00 - 15:00

 Wtorek - Piątek  11:30 – 17:30

 Sobota  NIECZYNNE

 

Informacja dla czytelników - 16 - 26.04.2024 NIECZYNNE

w Zagorzyce

Wernisaż „Ocalić od zapomnienia - dawne Zagorzyce”

w Zagorzyce

19 marca w Bibliotece Publicznej w Zagorzycach Dolnych miała miejsce miła uroczystość. Na otwarcie wystawy „Ocalić od zapomnienia- dawne Zagorzyce” przybyli liczni goście. Pośród przybyłych był twórca miniatur pokazujących dawne sprzęty i zajęcia ludzi w naszej miejscowości oraz makiety budynków i budowli - pan Józef Woźnik wywodzący się z Zagorzyc. Obecni byli także krewni artysty, ksiądz proboszcz Wojciech Wiśniowski, dyrektor MGOK - pani Katarzyna Hagdej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych - pan Rafał Siedlecki, dyrektor byłego Gimnazjum im. por. Karola Chmiela, artysta - metaloplastyk - pan Stanisław Wozowicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Sędziszowie Małopolskim - pani Joanna Stec oraz Panie bibliotekarki z gminnych bibliotek, przedstawiciele Dziennego Domu Pomocy „Ochronka”, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zagorzanki”, sołtys sołectwa Zagorzyce Dolne – pan Franciszek Bochnak oraz mieszkańcy wsi.

Wystawa ułożona jest tematycznie: prace polowe, łąka i kwiaty polskie, dawne rzemiosło, młócenie i czyszczenie zboża, młyny, wiejski podworzec, prace przy drewnie. Jest także pokazany cykl prac przy lnie i konopiach; od siemienia  poprzez przędzenie nici, do kręcenia powrozów lub tkania i bielenia płótna. Te dwie rośliny zapewniały naszym przodkom codzienne ubranie, wory i płachty oraz olej na „omastę”. Stare przysłowie mówiło „Posiej len, posiej konopie, okrasisz olejem jadło i okryjesz ciało-chłopie”

Na wystawie można także „zaglądnąć” do  wnętrza wiejskiej chaty.

Wśród makiet budynków wykonanych przez pana Józefa jest dużo już nie istniejących bądź też tych, które się zmieniły. Można zobaczyć jak wyglądały szkoły w Zagorzycach Dolnych i Górnych, plebania „na Górach” oraz cegielnia. Są też makiety kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, ratusz i studnia w Rzeszowie oraz…Plac św. Piotra na Watykanie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się towarzyszące wystawie fotografie i wiersze zagorzyckich twórców.

Wystawa będzie dostępna do połowy czerwca. Zapraszamy indywidualnych zwiedzających i grupy. Zapraszamy do wpisywania się do Księgi Gości.

Relację z wydarzenia zamieściła Telewizja Sędziszów

https://www.youtube.com/watch?v=_ZBDJNqkAZk

fotorelacja:

https://www.facebook.com/photo?fbid=932534318873299&set=pcb.932536332206431

Galeria

Wystawa miniatur Józefa Woźnika

w Zagorzyce