Filia Zagorzyce

w Zagorzyce

 

 Biblioteka Publiczna Zagorzyce znajduje się w nowo wybudowanym - 
Domu Parafialnym w Zagorzycach Dolnych.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Katarzyna Róg – starszy bibliotekarz

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W bibliotece można skorzystać z darmowego dostępu do Internetu.

 Poniedziałek  9:00 - 15:00

 Wtorek - Piątek  11:30 – 17:30

 Sobota  NIECZYNNE

 

POZA CENZURĄ- 40 LAT PO WPROWADZENIU STANU WOJENNEGO

w Zagorzyce

W czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza biblioteka zorganizowała wystawę publikacji wydawanych poza cenzurą, w latach 1980 do 1983.

Inspirując się wystawą w PCEK- u w Ropczycach, Biblioteka Publiczna w Zagorzycach wyeksponowała zbiór publikacji podziemnych i zagranicznych wydawnictw z tego okresu. Pokazane są tu gazetki, ulotki, informatory, wspomnienia, reportaże,  opowiadania, powieści; autorstwa m.in.  Miłosza, Sołżenicyna, Czapskiego i Bukowskiego. Jest też egzemplarz pisma organizacji „Solidarność Walcząca”.

Niektóre z pisemek  przekazywały wiedzę historyczną niewygodną dla ówczesnych władz: o Katyniu,  powstaniu warszawskim, wydarzeniach w 1956 na Węgrzech  i 1970 na Wybrzeżu.

Niezależna Spółdzielnia Wydawnicza, „Universitas”, Oficyna NZS UW, Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja, paryski „Instytut Literacki”, ”Wyzwolenie”, „Świt”. „Gdański Sierpień”- to tylko niektóre nazwy wydawnictw działających w trudnych warunkach restrykcji, często drukujących w warunkach domowych,  na powielaczach.

 Publikacje na bibliotecznej wystawce częściowo są własnością naszej biblioteki, lecz większość należy do prywatnego właściciela.

 

Dzień Pluszowego Misia i promocja projektu „Mała książka - wielki człowiek” w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych

w Zagorzyce

22 listopada w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych obchodzono Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaków odwiedziła bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Zagorzycach. Przyniosła ze sobą książeczki o ulubionych pluszowych niedźwiadkach. Przeczytała także fragmenty opowiadań o szczególnie lubianych misiach: Czesława Janczarskiego „Przygody i wędrówki misia Uszatka” i A.A. Milne „Kubuś Puchatek". W przerwie, między czytaniami była zabawa z balonikami. Była też nauka śpiewania puchatkowej mruczanki „Jak to miło chmurką być”. Dzieci wykonały także portrety Kubusia na papierowych talerzykach.

Pani bibliotekarka zachęciła dzieci do odwiedzania biblioteki z rodzicami oraz wzięcia udziału w kampanii  „Mała książka - wielki człowiek”, w której każdy przedszkolak staje się pełnoprawnym czytelnikiem i otrzymuje czytelniczą wyprawkę.

Kto polubi czytanie za młodu, temu łatwiej będzie się uczyć. Mądrzy rodzice to wiedzą i korzystają z oferty jaką daje każda biblioteka.

Galeria

Dzień Baśniowych Postaci czyli „Czerwony Kapturek” w Szkole Podstawowej w Zagorzycach Dolnych

w Zagorzyce

Dnia 4 listopada, w ramach promocji biblioteki i czytelnictwa, a także kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, pracownik Biblioteki Publicznej w Zagorzycach - Katarzyna Róg - odwiedziła Szkołę Podstawową w Zagorzycach Dolnych.

Przedszkolaki oraz klasa druga wysłuchały baśni o „Czerwonym Kapturku” z książki Jana Brzechwy pod tytułem „Bajki Samograjki” czytanej przez bibliotekarkę. Były również zagadki związane z rozpoznawaniem tytułów baśni na podstawie różnych ilustracji.  Każdy uczeń mógł też przeglądnąć bajeczki przyniesione przez panią Kasię. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przebrać się za wybraną postać z bajki. Następnie dzieci pobawiły się w teatr. Wcieliły się w postaci z przeczytanej bajeczki: Czerwonego Kapturka, jego mamę i babcię; był też dzięcioł, gil, puchacz i wiewióreczka oraz gajowy i straszny wilk.

 Na zakończenie spotkania dzieci dowiedziały się o projekcie „Mała książka - wielki człowiek” i otrzymały  „tygryskowe” zakładki zawierające podstawowe informacje o placówce bibliotecznej w Zagorzycach.  

Pani Kasia odwiedziła także klasę pierwszą, opowiedziała o roli książki dla rozwoju ludzkości i rozdała dzieciom zakładki, zapraszając do odwiedzenia biblioteki.

Relację ze spotkania można także znaleźć na stronie szkoły, na której również jest informacja o projekcie „Mała książka - wielki człowiek”.

http://www.spzagorzyce.edl.pl/index.php?p=1_569_CZERWONY-KAPTUREK

Galeria