Filia Zagorzyce

w Zagorzyce

 

 Biblioteka Publiczna Zagorzyce znajduje się w nowo wybudowanym - 
Domu Parafialnym w Zagorzycach Dolnych.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Katarzyna Róg – starszy bibliotekarz

W bibliotece można skorzystać z darmowego dostępu do Internetu.

 Poniedziałek  9:00 - 15:00

 Wtorek - Piątek  11:30 – 17:30

 Sobota  NIECZYNNE

 

22.07- Dzień Liczby „π” - czyli kółeczkowe szaleństwo”

w Zagorzyce

Tegoroczne wakacje były nietypowe. Reżim sanitarny związany z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa nie pozwolił na zorganizowanie w lokalu Biblioteki Publicznej w Zagorzycach wakacyjnych zajęć dla dzieci.

Nowa sytuacja wymusiła nowe działania. W ramach akcji „Wakacje z kulturą 2020- Wakacyjna biblioteka na wesoło” panie  bibliotekarki prowadziły zajęcia wakacyjne w dużej  Sali Lustrzanej Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim, ze względu na jej dużą powierzchnię.

22.07 spotkanie z dziećmi w MGOK pod tytułem „22.07- Dzień Liczby „π”- czyli kółeczkowe szaleństwo” prowadziła  pani bibliotekarka Kasia z Zagorzyc.

Liczba „ pi”, to taka liczba, która pozwala obliczać wielkości związane z okręgami i kółkami. Dzień 22 lipca poświęcony jest tej matematycznej wielkości, ponieważ 22:7= 3,14 (w przybliżeniu), czyli tyle , ile wynosi π. Przybyłe na zajęcia dzieci udowodniły, że pasek papieru o długości 22 cm, da okrąg o średnicy 7 cm (czyli sens  dnia 22.07).

Książki i koła mają dużo wspólnego a dzieci odpowiadały na tematyczne zagadki przygotowane przez bibliotekarkę. Była jeszcze jedna zagadka : „ Ta osoba, to mała dziewczynka o ogromnej sile”, jej imię to „ π π”.

Pani Kasia przedstawiła także kilka „kółkowych” tytułów książek, przeczytała fragmenty „Legendy o Rycerzach Okrągłego Stołu”.

Po lekturze uczestnicy pracowali nad stworzeniem prac plastycznych z wykorzystaniem kolorowych kółeczek.

W przerwie dzieciaki zabawiły się w „krzesełkową” grę „kółko i krzyżyk”.

Wystawę prac dzieci można oglądać w korytarzu Biblioteki Publicznej w Zagorzycach.

Galeria

Najaktywniejsi Czytelnicy 2019 r.

w Zagorzyce

W lipcu zostali nagrodzeni najaktywniejsi czytelnicy ubiegłego roku.

Zwykle w naszej bibliotece laureaci konkursu „Najaktywniejszy Czytelnik Roku” otrzymują nagrodę już w pierwszym kwartale, w tym roku, w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, było inaczej.

Najlepsi z naszych czytelników, czyli wszyscy, którzy wypożyczyli co najmniej 100 książek,  mogli zgłaszać się po swoje trofea pojedynczo od połowy lipca.

NAJAKTYWNIEJSZY CZYTELNIK BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ZAGORZYCACH W 2019 ROKU”

I MIEJSCE - DAWID BUJAK - wypożyczył 199 książek

II MIEJSCE - OLIWIA SAMOLEWICZ - wypożyczyła 169 książek

III MIEJSCE - EMILIA BUJAK - wypożyczyła 156 książek

WYRÓŻNIENIA:

pani Krystyna Bizoń (123 wypożyczenia),

Milena Wytrwał (110 wypożyczeń ),

Adam Wytrwał (101 wypożyczeń) ,

Nataniel Pasela (100 wypożyczeń),

Galeria

 

Biblioteczna kwarantanna i nietypowy Tydzień Bibliotek

w Zagorzyce

W związku z sytuacją epidemiologiczną na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego biblioteki w naszej gminie zostały zamknięte dla czytelników. Bibliotekarze za zamkniętymi drzwiami starali się nadrobić prace biblioteczne; wykonać nowe napisy, dokładnie posprzątać, a nawet podreperować biblioteczny sprzęt.

W Bibliotece Publicznej w Zagorzycach, także się wiele działo, choć bez czytelników.  Oczywiście były generalne porządki z myciem okien.  Wyprana została tapicerka i dywany, pomalowane krzesła i stolik. Zakupiono i opracowano nowe książki a także dary od czytelników.

W ramach  akcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury „ Z kulturą w domu”, bibliotekarki promowały głośne czytanie w cyklicznych spotkaniach w sieci internetowej pt. „Czytanki, rymowanki”. Bibliotekarka z Zagorzyc przeczytała „Calineczkę” H. Ch. Andersena (odcinek 2 https://www.youtube.com/watch?v=x8IPy0nkhqo i ciąg dalszy w odcinku 6 https://www.youtube.com/watch?v=agta7G7yLoA ), a także „Panią Twardowską” A. Mickiewicza, wzbogacając balladę swoimi ilustracjami w formie teatrzyku kamishibai (odcinek 12 https://www.youtube.com/watch?v=2JKUeNuVQao). W Internecie pojawi się jeszcze opowiadanie o sympatycznym psie autorstwa Renaty Piątkowskiej pod tytułem „Puzon”.

W czasie „kwarantanny” biblioteka starała się zachować kontakt z czytelnikami poprzez media społecznościowe. Tworzyła „wirtualne” wystawki książek, zadawała czytelnicze zagadki, podawała i udostępniała wartościowe treści i linki.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi  na Facebooku został ogłoszony Konkurs Wielkanocno - Baśniowy. Zadanie polegało na skojarzeniu obrazków wykonanych na pisankach z pięcioma baśniami H. Ch. Andersena.   Mimo ponad tysięcznego zasięgu posta, udział w konkursie wzięło tylko 8 osób.

Bibliotekarka wyłoniła trzech zwycięzców  konkursu:

- Dagmara Totoń

- Jakub Maciołek

- Lena Boguszewska

Rokrocznie w dniach od 8-15 maja odbywa się „Tydzień Bibliotek”.

Z wielką radością nasza biblioteka znowu otworzyła podwoje dla czytelników w poniedziałek 11 maja, choć obowiązują rygory sanitarne.

Laureaci Konkursu Wielkanocno-Baśniowego otrzymali nagrody właśnie w „Tygodniu Bibliotek”, choć pojawiali się  po nie pojedynczo, bez towarzyszącej takim chwilom imprezy.

„Zasmakuj w bibliotece” to hasło tegorocznego „Tygodnia Bibliotek”. W bibliotece można „zasmakować” w książkach o „smakowitych” tytułach, które znalazły się na  bibliotecznej wystawie.

W związku z „Tygodniem Bibliotek” nasze biblioteki proszą czytelników o zwrot przetrzymywanych książek do końca maja !

Galeria