5 listopada 2025r. obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu pani bibliotekarka odwiedziła Szkołę Podstawową w Zagorzycach Dolnych im. Kapitana Karola Chmiela.
Pani Kasia poprowadziła zajęcia biblioteczne w oddziale przedszkolnym, na które została zaproszona również kl. I. Tematem zajęć były bajki oraz ich bohaterowie. Dzieci miały okazję pooglądać książki zarówno przyniesione przez bibliotekarkę, jak i nowo zakupione dla szkolnej biblioteki. Najpierw, w kółeczku odśpiewano historię królewny Śnieżki, która zamieszkała z krasnoludkami.
Nie obyło się bez czytania. Pani bibliotekarka sięgnęła po klasykę w interpretacji Jana Brzechwy z „Bajek Samograjek”, wybrała baśń o Czerwonym Kapturku. Uczniowie w skupieniu wysłuchali całej historii, jaka przydarzyła się dziewczynce w czerwonym nakryciu głowy. Emocje słuchających sięgały zenitu, gdy wilk „połknął dziewuszkę”- ale, ku wielkiej radości wszystkich, historia Czerwonego Kapturka, jak to w bajkach bywa, zakończyła się szczęśliwie.
Następnie była zabawa w teatr. Chętne dzieci miały możliwość wcielenia się w postacie z tejże bajki. Radość występujących i oglądających „spektakl” była równie wielka. Mimo, iż dzieci przyszły do szkoły przebrane za różne postacie, pani Kasia także przyniosła różne elementy strojów. Przymierzanie strojów i wcielanie się w różnych bohaterów sprawiło uczniom mnóstwo radości.
Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o nowej edycji projektu „Mała książka - wielki człowiek” i rozdała ulotki dla rodziców oraz zakładki z informacjami o godzinach otwarcia biblioteki. Z zakładek w kształcie krasnoludków i patyczków do lodów dzieci zrobiły kukiełki do baśni o Śnieżce.
Na koniec spotkania przybyły także dzieci z klasy drugiej, także w kolorowych strojach aby zrobić wspólną pamiątkową fotografię z „Dnia Postaci z Bajek”, które można oglądnąć na stronie szkoły.
Galeria