16 lutego 2026 - „SREBRZYSTY KARNAWAŁ I SŁOMIANE ZAPUSTY”
-
w Zagorzyce
W zapustny poniedziałek dzieci zapoznały się z lokalnym zwyczajem - chodzeniem po domach zapustnych Drobów - gromady przebierańców przywdzianych w kożuchy i w słomiane czapki, lub ubranych w stroje cyganek i innych charakterystycznych postaci. Chodzili ze słomianym cepem, zwanym kacałą, a ich przybycie miało przynieść błogosławieństwo i dobrobyt w domu i gospodarstwie, jednak trzeba było dać dobry datek w postaci jaj, kiełbasy, sera itp. Niekiedy jednak rozswawolone towarzystwo mogło narobić wstydu dziewczynom na wydaniu i „uprzątnąć do cna” spiżarnię.
Dzieci mogły też zobaczyć, jak wygląda kacała. Usłyszały wierszyki drobowe i piosenki. Oglądnęły także fragmenty występów zagorzyckich Drobów na You Tube. Część uczestników mogła ubrać słomiane korony i poczuć się, jak zapustny Drob.
Z Zagorzyc, wirtualnie za pomocą Internetu, dzieci „przeniosły się” do Wenecji. Podziwiały barwny pochód karnawałowych postaci w maskach i stylowych ubiorach.
Następnie uczestnicy zajęć sami wykonywali różnorodne maski, które przyozdobili błyszczącymi cekinami i srebrzystym brokatem oraz holograficznym papierem.
Były tez zabawy ruchowe, bo w karnawale trzeba się bawić!
