16 lutego 2026 - „SREBRZYSTY KARNAWAŁ I SŁOMIANE ZAPUSTY”

w Zagorzyce

W zapustny poniedziałek dzieci zapoznały się z lokalnym zwyczajem - chodzeniem po domach zapustnych Drobów - gromady przebierańców przywdzianych w kożuchy i w słomiane czapki, lub ubranych w stroje cyganek i innych charakterystycznych postaci. Chodzili  ze słomianym cepem, zwanym kacałą, a ich  przybycie miało przynieść błogosławieństwo i dobrobyt w domu i gospodarstwie, jednak trzeba było dać dobry datek w postaci jaj, kiełbasy, sera itp. Niekiedy jednak rozswawolone towarzystwo mogło narobić wstydu dziewczynom na wydaniu i „uprzątnąć do cna” spiżarnię.

 Dzieci mogły też zobaczyć, jak wygląda  kacała. Usłyszały wierszyki drobowe i piosenki. Oglądnęły także fragmenty występów zagorzyckich Drobów na You Tube. Część uczestników mogła ubrać słomiane korony i poczuć się, jak zapustny Drob.

Z Zagorzyc, wirtualnie za pomocą Internetu,  dzieci „przeniosły się” do Wenecji. Podziwiały barwny pochód karnawałowych postaci w maskach i stylowych ubiorach.

Następnie uczestnicy zajęć  sami wykonywali różnorodne maski, które przyozdobili błyszczącymi cekinami i srebrzystym brokatem oraz holograficznym papierem.

Były tez zabawy ruchowe, bo w karnawale trzeba się bawić!

Galeria

FERIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZAGORZYCACH CZYLI - PUSZYŚCIE, SREBRZYŚCIE I SZKLIŚCIE

w Zagorzyce

W naszej bibliotece zajęcia w czasie ferii odbywały się w dniach od 16 do 20 lutego, czyli przez cały pierwszy tydzień ferii.

Zima kojarzy się ze śniegiem, a śnieg nie tylko jest biały ale i puszysty, a w mroźny dzień - srebrzy się  w słońcu, zaś kałuże i woda w rzece zamienia się w szklistą taflę. Takie cechy miały i nasze „Ferie w Bibliotece Publicznej w Zagorzycach”. Było „Puszyście, srebrzyście i szkliście”. Zajęcia miały charakter warsztatów plastycznych z elementami zabaw ruchowych i muzycznych.

W poniedziałek i wtorek, czyli ostatnie dni karnawału, spotkania miały charakter zapustno – zabawowy. W następne dni było nieco spokojniej. Młodzi artyści zajmowali się pracami plastycznymi - malarstwem i rzeźbieniem.

Szczegółowe opisy feryjnych spotkań zawarte będą w oddzielnych artykułach.

A OTO TEMATY ZAJĘĆ:

16 lutego - „SREBRZYSTY KARNAWAŁ I SŁOMIANE ZAPUSTY”

17 lutego - „PUSZYSTE KOTKI I MASKOTKI”

18 lutego - „WSZYSTKIE KOLORY ZIMY”

19 lutego - „NA SZKLE MALOWANE’

20 lutego - „ŚNIEŻNE RZEŹBY’

Zajęcia feryjne w naszej placówce cieszyły się bardzo dużą popularnością. Powstały liczne dzieła, które jednak uczestnicy chętnie zabierali ze sobą. Powstała jednak wystawka z prac pozostawionych przez młodych artystów, które można podziwiać w hallu biblioteki.

Galeria

Ferie w Bibliotece

w Zagorzyce

„Jest taki dzień…”- warsztaty świąteczne dla najmłodszych

w Zagorzyce

16 grudnia 2025 w Bibliotece Publicznej w Zagorzycach odbyły się otwarte warsztaty świąteczne. Dzieci w asyście rodziców, odwiedzając bibliotekę, mogły własnoręcznie wykonać ozdoby na choinkę i świąteczne dekoracje. Pod opieką bibliotekarki powstawały gwiazdy, w różnorakich technikach: ze złożonego papieru, z „harmonijki” i z papierowych „tutek” i torebek. Dzieci robiły także baletnice z wycinankowo - gwiazdkowymi spódniczkami, aniołki, oraz ptaki z kolorowych brystolowych  pasków. Wycinano, klejono, lepiono i rysowano - było dużo radości z wspólnego tworzenia.

Niektórzy przy pracy wyrecytowali świąteczny wierszyk, zanucili kolędę albo zaśpiewali pastorałkę.

Większość młodych artystów zabrała swoje dzieła do domu. Pozostałe prace - ozdobiły biblioteczną choinkę.

Wszystkim czytelnikom i odwiedzającym bibliotekę, życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Galeria