Filia Czarna Sędziszowska

w Czarna Sędziszowska

 

Biblioteka Publiczna Czarna Sędziszowska znajduje się w wyremontowanym
Wiejskim Domu Ludowym w Czarnej Sędziszowskiej.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Przydział Dorota – bibliotekarz

 W bibliotece można skorzystać z darmowego dostępu do Internetu.

 Poniedziałek 8:00 –14:00

 Wtorek - Piątek 11:00 - 17:00

Sobota NIECZYNNE

 

Kurs komputerowy "Latarnicy 2020"

w Czarna Sędziszowska

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest niezbędną umiejętnością w codziennym życiu. Niestety grono osób, które nie miało z nim kontaktu, jest wciąż dość spore. Są to przede wszystkim osoby starsze, bezrobotne. Jednocześnie wiele z tych osób chciałoby nauczyć się obsługiwać komputer, chociażby dla własnej satysfakcji. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszła nasza Biblioteka organizując bezpłatny kurs, z podstawowych umiejętności komputerowych. Zaliczają się do nich: korzystanie z różnych witryn internetowych, posługiwanie się pocztą elektroniczną, nauka pisania w programie Word, zasady surfowania po Internecie. Umiejętność obsługi komputera, poczty elektronicznej i Internetu to dla osób starszych duże ułatwienie w życiu codziennym. Wyszukanie potrzebnych informacji, obsługa konta bankowego, zrobienie zakupów, a także możliwość kontaktów z rodziną w kraju i za granicą to wszystko jest możliwe bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim jednak, uczestnicy kursu przełamują swoje obawy przed pracą z komputerem.

W dniach 9 - 12 marca 2020r. w Bibliotece Publicznej w Czarnej Sędziszowskiej odbył się kurs komputerowy w ramach ogólnopolskiego projektu "Latarnicy 2020". Główną rolę w kursie odgrywają specjalnie przeszkoleni trenerzy tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przybliżają nie tylko podstawy obsługi komputera i możliwości wykorzystywania narzędzi cyfrowych na rzecz rozwoju zawodowego oraz osobistego, ale także wskazują, jakie korzyści płyną ze znajomości e- usług publicznych. Kurs poprowadził trener Latarników Polski Cyfrowej Pan Tadeusza Ruchlewicza i był bezpłatny, skierowany dla osób 44+, w naszej bibliotece udział w tym kursie wzięło 10 osób – byli to czytelnicy biblioteki. W  czasie prowadzenia kursu widać było wielkie zaangażowanie uczestników i dużą chęć poznawania przez nich czegoś nowego, czegoś nieznanego, niektóre osoby biorące udział w kursie miały po raz pierwszy kontakt z komputerem, mimo wszystko bardzo chętnie i z wielkim zapałem uczestniczyli w szkoleniu.  Wszystkim, którzy brali udział w kursie serdecznie dziękuję za obecność, zaangażowanie oraz za stworzenie bardzo dobrej atmosfery.

Galeria

Światowy Dzień Kota - kreatywne zajęcia w bibliotece

w Czarna Sędziszowska

Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został wymyślony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków.

Na wspólne świętowanie z tej okazji, swoich najmłodszych czytelników zaprosiła Biblioteka Publiczna w Czarnej Sędziszowskiej.  Zorganizowane spotkanie miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym, słabym, chorym, często bezdomnym kotom. Młodzi uczestnicy wysłuchali, więc różnych ciekawostek dotyczących kotów m. in. zapoznali się z historią udomowienia kota, ich znaczenia w różnych kulturach, poznali przesądy i przysłowia związane z kotami, ich nawyki żywieniowe i zachowania, dowiedzieli się, co to są „wibrysy” i do czego kotom służą, a także o istnieniu niewielkiej wyspy Tashirojima w Japonii, na której żyje więcej kotów niż ludzi, o kocim miasteczku Caboodle Ranch na Florydzie, o sposobie przywoływania kotów w różnych krajach. Następnie dzieci miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę i odgadnąć hasło, oczywiście związane z kotami. Dzieci miały też okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturą popularną. Niektóre z tych książek zostały po spotkaniu wypożyczone. W naszej bibliotece został ogłoszony również konkurs plastyczny „Koty, kotki i koteczki’’, w którym przedszkolaki wzięły chętnie udział. W tym dniu wszystkie dzieci zamieniły się w kociaki. Młodzi uczestnicy spotkania uznali, że jest to bardzo sympatyczne święto i usłyszane informacje były dla nich nie tylko ciekawe, ale też zaskakujące.

Galeria

Uroczyste wręczenie nagród Laureatom Konkursu "Orszak Trzech Króli. Trzej Królowie w Sędziszowie Małopolskim"

w Czarna Sędziszowska

W dniu 31 stycznia 2020 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na kartkę świąteczną pt. „Orszak Trzech Króli. Trzej Królowie w Sędziszowie Małopolskim”.  Konkurs zorganizowany został przez Biblioteka Publiczna w Sędziszowie Małopolskim wraz z filiami oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim już po raz czwarty. W tym roku na konkurs wpłynęło 143 prace dzieci w różnym przedziale wiekowym. Prace są naprawdę piękne i pracochłonne wykonane różną techniką. Wybór najlepszych z pośród nich, jak co roku był bardzo trudny. Komisja z trudem wybrała najciekawsze z prace, przyznana wiele nagród i wyróżnień. Nagrody laureatom wręczali Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego - Bogusław Kmieć, Dyrektor MGOK - Katarzyna Hagdej, Kierownik Działu Bibliotek MGOK - Joanna Stec. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli naszej gminy. Pan Burmistrz, jak co roku pamięta o laureatach i fundując im cukierki oraz popcorn w kawiarence przy kinie „Jedność”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia udostępnione dzięki Telewizji Sędziszów.

Galeria