Filia Będziemyśl

w Będziemyśl

 

Biblioteka Publiczna Będziemyśl znajduje się w wyremontowanym
Wiejskim Domu Ludowym w Będziemyślu

 Osoba odpowiedzialna: Pani Paulina Cyrulik – młodszy bibliotekarz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Poniedziałek - Piątek 12.00 - 18.00

 Sobota NIECZYNNE

 

 

 

Pozdrowienia ze Stumilowego Lasu przedszkolaki w bibliotece

w Będziemyśl

W ramach zajęć integracyjnych bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola „Bajkowy Świat” z Klęczan. Bohaterem zajęć był Kubuś Puchatek. Autor Alan Alexander Milne stworzył opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Kubuś, Prosiaczek, Królik, Kangurzyca i Maleństwo czy Tygrys różnią się od siebie, maja swoje przyzwyczajenia, niedoskonałości, a jednak stanowią zgraną grupę, a każdy z nich w razie potrzeby może liczyć na przyjaciela.

Dzieci wysłuchały bajkę „Możesz na mnie liczyć” autorstwa Simons Jamie. Książeczka to opowiada o zaufaniu, jakim Krzyś obdarzył Kubusia Puchatka, oddając mu na przechowanie swoje zabawki.  

Opowiadanie zakończono morałem:

Zawsze dbaj o cudze rzeczy,

Puchatek już to wie.

Jeśli zniszczysz coś lub zgubisz,

ze wstydu spalisz się”.

Po lekturze książki, przedszkolaki wysłuchały kilku zasad korzystania z biblioteki i znajdującego się księgozbioru, a następnie z dużym zaangażowaniem przystąpiły do kolejnych wyzwań. Wiele radości i emocji dostarczyła zabawa w ciuciubabkę, a dzięki zespołowej pracy wykonana została kartka z podróży do Stumilowego Lasu, którą dzieci otrzymały na pamiątkę.

Każdy przedszkolak na zakończenie zajęć otrzymał książeczkę „Dogadamy się!” napisaną w języku polskim i w języku ukraińskim przekazaną przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Książeczka dzięki treści i kolorowym ilustracjom nakreśla sposób pokonania bariery językowej, a dzięki temu zdolności nawiązywania przyjacielskich kontaktów między rówieśnikami.

Główny celem zajęć integracyjnych dla dzieci, jest budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania oraz umiejętność współdziałania w grupie. Postać Kubusia Puchatka uczy wiary w siebie i własne możliwości, a same przygody Kubusia i jego przyjaciół doskonale odzwierciedlają relacje między przyjaciółmi.

Galeria

Zajęcia integracyjne w bibliotece

w Będziemyśl

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w bibliotece to cykl ciekawych i interesujących gier i zabaw integracyjnych. Zespołowe działanie dzieci w czasie zajęć przez wspólne czytanie, zabawę w detektywa, kolorowanie na dużych formatach postaci bohaterów ze Stumilowego Lasu, zabawę w ciuciubabkę, kalambury, „Mini konkurs Puchatkowy” ze slalomem między krzesełkami czy grupowe rozwiązywanie krzyżówki dostarczyło dużo radości ze wspólnie spędzonego czasu. Zabawa w grupie uczy dzieci pokonywania trudności w nawiązywaniu kontaktów, zdrowej rywalizacji, budowania zaufania czy przestrzegania zasad.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały książeczki przekazane przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i tak dla najmłodszych „Dogadamy się!” napisana w języku polskim i w języku ukraińskim, a dla starszych „Leon, Zuzia i słowo na literę „I” w języku polskim i „Natalia, Artem i słowo na literę „I” w języku ukraińskim.

Książki: uczą, bawią ich pozytywnych cech jest wiele. Przekazane na zajęciach książki napisane w formie opowiadań, dialogu, "relacji" w lekki niekiedy zabawny sposób przekazują dzieciom cenną informację o wartościach płynących ze wzajemnej akceptacji, koleżeństwie i pokonywaniu różnic.

Galeria

WAKACJE Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

w Będziemyśl

Każdy dzień zajęć wakacyjnych w bibliotece to mnóstwo wspólnej zabawy i atrakcji dla dzieci.

Codziennie czytane były krótkie opowiadania  „Kubusia Puchatka”, a w rolę narratora wcielali się Lena Wesołowska, Jan Ligas, Kajetan Siorek, Karol Migała i Miłosz Job. Pierwsze spotkanie to zapoznanie się z historią powstania książki „Kubuś Puchatek”, poznanie autora, jego syna Christophera oraz ukochanego misia i mieszkańców Stumilowego Lasu.

W poniedziałek zabawa w detektywa, odszukanie najbardziej ciekawych cytatów wypowiedzianych przez Puchatka np. „Jeśli dożyjesz stu lat, to ja chcę żyć sto lat minus jeden dzień, żebym nigdy nie musiał żyć bez Ciebie”, schowanych między regałami i w różnych zakamarkach biblioteki. Zajęcia plastyczne to wspólna zabawa w kolorowanie postaci z książki i atrybutów im towarzyszących, które zostały wykorzystane do zabawy w ciuciubabkę.

Wtorkowe zajęcia były pod hasłem „małe co nieco”, czyli wykonanie ula z plastrem miodu, do którego przygotowania wykorzystano balony, bibułę, papier i folię bąbelkową wcześniej pomalowaną  na kolor żółty. Zajęcia zakończyły się zabawą w kalambury i grą EKOludki, gdzie dzieci za pomocą pacynek:  Prosiaczka, Kłapołuchego czy Kubusia segregowały śmieci.

W środę na zajęciach był „ Mini konkurs Puchatkowy”, dzieci zostały podzielone na dwie grupy, grupa żółtego i niebieskiego balonika, zadanie polegało na jak najszybszym przejściu slalomu między krzesłami trzymając na łyżce „małe co nieco”, drużyna zawodnika, który pierwszy pokonał slalom odpowiadała na pytania związane z bohaterami książki.  Na zajęciach plastycznych tworzono figurki postaci ze Stumilowego Lasu wykorzystując do tego plastelinę.

Czwartek był ostatnim dniem zajęć, dzieci wspólnie rozwiązały krzyżówkę i odpowiadały na zagadki związane z książką „Kubuś Puchatek”. Warsztaty plastyczne - to makieta Stumilowego Lasu do zbudowania, której wykorzystano bibułę, papier kolorowy, plastelinę, patyki i figurki bohaterów zrobionych z plasteliny na środowych zajęciach.

Dziękuje bardzo wszystkim dzieciom za tak wspaniałe i pełne zaangażowania uczestnictwo w zajęciach wakacyjnych.

Galeria