Filia Będziemyśl

w Będziemyśl

 

Biblioteka Publiczna Będziemyśl znajduje się w wyremontowanym
Wiejskim Domu Ludowym w Będziemyślu

 Osoba odpowiedzialna: Pani Paulina Cyrulik – młodszy bibliotekarz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Poniedziałek - Piątek 12.00 - 18.00

 Sobota NIECZYNNE

 

 

 

WAKACJE W BIBLIOTECE 2024

w Będziemyśl

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - w świecie baśni - lekcja biblioteczna

w Będziemyśl

W dniu 13 maja bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu, w ramach Tygodnia Bibliotek. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, co kryje się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” i jakie usługi oprócz wypożyczenia pełni biblioteka.

Dzieci mówili o książkach, jakie lubią czytać, największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się autobiografie  sportowców i  opowiadania przygodowe. Razem omówiono budowę książki, proces jej powstania oraz to jak dbamy o wypożyczone książki, a Piotr Borowiecki przeczytał zalety książki. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła historia książki. Po wysłuchaniu teksu dzieci chętnie zadawały pytania i snuły opowieści, jak by to było gdyby dzisiaj były np. książki gliniane, a pismo obrazkowe.

Atrakcją zajęć był teatrzyk Kamishibai i opowiadanie „Calineczka” Hansa Christiana Andersena. Za pomocą pięknie ilustrowanych kart i tekstu pierwszoklasiści poznali historię małej dziewczynki o wielkim sercu i dużej wrażliwości. Po wysłuchaniu opowiadania sprawdzianem dla uczniów były pytania o bohaterów utworów z podziałem na pozytywnych i negatywnych i pytania np. Kto porwał Calineczkę?

Dużo dobrej zabawy dostarczyły dzieciom konkursy jak: „Jaka to baśń”, gdzie po odczytaniu fragmentu tekstu dzieci odgadywały, z jakiej jest bajki, „Jaki to tytuł” gdzie zadaniem jest podanie poprawnego tytułu, kolejną zabawą była „Prawda czy fałsz” oraz zabawa w skojarzenia, z rozsypanych wyrazów z tekstu należało podać właściwy tytuł.

Dziękujemy Pani Marioli i pierwszoklasistom za udział w zajęciach.

Galeria

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK lekcja biblioteczna

w Będziemyśl

W Tygodniu Bibliotek 9 maja naszą bibliotekę odwiedziła klasa V i VI ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu. Tematem lekcji bibliotecznej była „Książka”, jej historia, budowa oraz biblioteka i jej tajemnice.

Tydzień Bibliotek w 2024r. odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, czyli miejsce, gdzie można nie tylko wypożyczyć książkę, ale biblioteka to również czytelnia gdzie można skorzystać np. z gier edukacyjnych, gdzie prowadzone są lekcje biblioteczne czy warsztaty, to miejsce integracji społeczności lokalnej przez wymianę doświadczeń różnych grup wiekowych i kulturowych.

Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od poznania historii książki, tj. od pierwszych rysunków na skale, czyli książki kamiennej po audiobook, e – book i e – papier. Zadaniem uczniów było uważne wsłuchiwanie się w tekst, aby po wysłuchaniu móc odpowiedzieć na zadane pytania, jak np. Gdzie po raz pierwszy użyto papieru?. Pytaniem otwartym i angażującym do wspólnej pracy było podanie kilku argumentów na zalety i wady książki papierowej oraz zalety i wady książki elektronicznej.

Uczniowie poznali również szczegółową budowę książki, a następnie sami ułożyli schemat powstania utworu od autora do księgarni, czytelnika.

Pani bibliotekarka nakreśliła uczniom proces opracowania zakupionej lub przekazanej w darze książki do biblioteki. Uczniowie zapoznali się z księgę inwentarzową, kartą katalogową, rodzajem katalogów oraz na czym polega klasyfikacja dziesiętna i dlaczego nie ma czwórki w katalogu rzeczowym.

Dziękujemy Pani Marioli i uczniom za aktywny udział w lekcji i zapraszamy do korzystania z księgozbioru biblioteki.

Galeria