Filia Klęczany

w Klęczany

 

Biblioteka Publiczna Klęczany znajduje się w lokalu użytkowym położonym
w Klęczanach pod nr 137.

 Osoba odpowiedzialna: Pani Dorota Paśniewska – starszy bibliotekarz

 W bibliotece można skorzystać z darmowego dostępu do Internetu.
(dwa stanowiska komputerowe)

 Poniedziałek  9.00 - 15.00

 Wtorek, Środa  10.45 - 16.45

 Czwartek, Piątek  11.30 - 17.30

 Sobota  NIECZYNNE

 

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

w Klęczany

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest ważnym świętem, które podobnie, jak inne akcje tego typu, promują czytelnictwo, zachęcają do czytania i wskazują jego rolę w wychowaniu.

Biblioteka Publiczna w Klęczanach już po raz drugi włączyła się w obchody tego wydarzenia. Podobnie jak w roku ubiegłym świętowaliśmy z książeczkami Renaty Piątkowskiej, opisującymi przygody Gangu Świeżaków.

Przypomnijmy, że „Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001. Data 29 września odnosi się do urodzin Joanny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży”.

W ramach tej akcji odbyły się zajęcia z książką w grupie przedszkolnej przy Szkole Podstawowej i w bibliotece. Dwie uczennice – Zuzia i Gabrysia przeczytały swoim młodszym kolegom fragmenty książki „Gang Słodzików. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany”.

A następnie mali uczestnicy zajęć odgadywali zagadki na podstawie tej książki, np.

„Ma wielki, pokryty łuską ogon. Jest dobrym pływakiem, lubi się pluskać w wodzie. Mieszka w norze pod dębem, po konarze którego lubi się wspinać”.

W tym dniu każde z dzieci przyniosło maskotkę słodziaka, które zachęca je do czytania, gdyż jest bohaterem znanych im książeczek.

Dzieciom bardzo spodobała się zabawa w odkrywanie bajkowych postaci czyli popularna zabawa w pamięć. Na koniec zostały obdarowane gadżetami dołączonymi do słodziakowego kalendarza, w tym zakładkami.

Na zajęciach plastycznych malowały swoich ulubionych bohaterów i wykonywały nietoperza Nikosia techniką orgiami.

Zajęcia pokazały, że wspólne czytanie i towarzysząca im zabawa mogą być przyjemne i pomagają stworzyć przyjemną atmosferę w klasie.

Podobna akcja czytania została też zorganizowana w bibliotece. Dzieci rozwiązywały literackie krzyżówki i zapoznały się z plakatem „Dzień Głośnego Czytania. Zalety książki”. Poznały w obrazowy sposób jakie są korzyści z czytania.

Zajęcia zakończyły się myślą, że warto czytać, bo czytanie rozwija wyobraźnię i buduje pozytywne więzi, a także dostarcza rozrywki .Tych zalet książek jest dużo, dużo więcej…

Galeria

Dzień Głośnego Czytania

w Klęczany

Biblio Piknik Piracki

w Klęczany

Wakacje dobiegają końca. Na ich zakończenie, w dniu 27 sierpnia,  Biblioteka Publiczna w Klęczanach przygotowała nie lada atrakcję dla dzieci – Biblio Piknik Piracki.

Pogoda w tym dniu była wymarzona. Odpowiednio wcześniej przed imprezą dzieci z aktywu bibliotecznego wspólnie z panią bibliotekarką przyozdobiły ogród, powiesiły koperty z zadaniami, porozkładały  rekwizyty i strzałki.

A potem wspólnie oczekiwaliśmy na zaproszonych gości. Punktualnie, o godzinie 11.30, przybyło 16 dzieci, w pięknych przebraniach piratów, a także zaproszona Telewizja Sędziszów.

Morska przygoda zaczęła się od powitania dzieci przez kapitana

„Czy jesteście gotowi na morską przygodę? Chcecie się zaciągnąć na mój statek w poszukiwaniu przygód? Chcecie być piratami? Przed Wami wiele zadań”.

 

A potem pani kapitan Dorota Paśniewska -  Deyzi i bosmanki pomocnicze:  Gloria – Pirania  i Emilka – Emily zaprosiły do wysłuchania płyty z szantą, puszczonej z adaptera.

 Pierwszym zadanie polegało na odnalezieniu miejsca, w którym były ukryte butelka z listem, mapa i bandera piracka.

Następnie dzieci dotarły do statku pirackiego ze zdjęciami dzieci i książką „Trzy małe piratki”.

Kolejnym punktem były Karaiby, a potem dzieci dotarły do Grecji. W każdym punkcie miały do odgadnięcia zagadkę.

Aby mogły dotrzeć do skarbu, musiały przejść chrzest. Każdy z członków załogi był pasowany na pirata mieczem i nadawane zostało mu imię pirackie. Nowo pasowany pirat otrzymywał odznakę Super Pirata.

Sporo radości, szczególnie wśród najmłodszych , wywołały konkurencje sportowe. Miały pokazać, że piraci są sprawni fizycznie i są w stanie pokonać każdą przeszkodę w drodze do celu, jakim jest zdobycie skarbu.

Piratom podobało się przeciąganie liny z chustką  i rzut do celu. Puszki były ustawione w piramidkę i należało rzucać w nie piłką tak, by zrzucić jak najwięcej puszek.

Ostatnim przystankiem była jaskinia przy winogronie. Tam na dzieci czekał skarb – czekoladowe monety i słodkości zakopane w żelaznej skrzyni.

„I wielkie szczęście spotkało tych, 
Co wyszli na ten brzeg, 
Bo pełne złota ładownie są 
I każdy bogaczem jest”.

 Zabawa przeniosła się na Wyspę Bezludną, w cieniu orzecha, gdzie na dzieci czekał słodki poczęstunek  i zabawa przy palmie. Piraci dostawali kokosy z marynistycznymi zagadkami i literami, z których układali hasło.

„Być piratem dobra sprawa, to najlepsza jest zabawa”.

Na koniec imprezy dzieci robiły sobie zdjęcia w foto budce z sylwetką pirata i na pamiątkę otrzymały dyplomy. I zasiedli do wspólnej biesiady ciesząc się z wykonanych zadań i z odnalezienia skarbu.

Ten dzień na pewno na długo utkwi braci pirackiej w pamięci i dostarczy jej miłych wspomnień.

Galeria