CECYLKA I PRZYJACIELE WAKACJE W BIBLIOTECE

w Będziemyśl

W dniach od 15 do 18 lipca w bibliotece odbyły się zajęcia wakacyjne, oparte na książkach Joanny Krzyżanek opisujących perypetie Cecylki Knedelek i jej znajomych. Zuzia Kuc i Julia Kułak każdego dnia czytały wybrane opowiadania z książek.

Poniedziałkowe zajęcia rozpoczęły się od poznania głównej bohaterki Cecylki Knedelelk i gąski Walerii. Cecylka Knedelek to dziewczynka o niebieskich oczach i „pomidorowych” włosach. Największym marzeniem Cecylki jest wynalezienie syropu na wszystkie choroby. Waleria, jak mówi Cecylka, to najbardziej pomysłowe stworzonko.

Po poznaniu głównej bohaterki dzieci zaczęły przygotowania do budowy makiety Starego Knedelkowa. Pierwsze powstały domki, pojazdy. Czas zajęć tak szybko minął, że rozrysowanie mapy miasteczka z rozmieszczeniem dróg, rzeki czy pól został przełożony na kolejny dzień warsztatów.

Wtorek rozpoczął się od teatrzyku na podstawie opowiadania „Królewna Koko” z książki „Byki Weroniki. Historyjki ortograficzne”. Pierwszą zagadką detektywistyczną tego dnia było: co wskazywała królewna mówiąc „O G Ó R K A”, była to bardzo fajna zabawa wprowadzająca uczestników w dalszą część zajęć. Karty kodujące, to kolejna zabawa detektywistyczna za pomocą których, dzieci kodowały nazwę „Stare Knedelkowo” i swoje imię. Ze względu na bogate pomysły na stworzenie Starego Knedelkowa powstały trzy plany miasteczka, na których dzieci ukryły małe elementy przyrodnicze, a zadanie z serii „zagadka przyrodnicza”, polegało na tym, że przeciwna drużyna miała je odnaleźć.

Środa była dniem, kiedy na zajęciach poznaliśmy rodzinę Wafelków, a po przeczytaniu opowiadania „O dziadku i królewskim śniadaniu”, dzieci odpowiadały na pytania np. „Kto powinien jeść drugie śniadanie?”, „Czy przy stole jest miejsce dla mlaskaczy i siorbaczy?” i „Czy niejadek i obżartuch jedzą zdrowo?”. „Dobre maniery przy stole…” dzieci przypomniały sobie zasady takie jak: nie wstajemy od stołu gdy inni jeszcze siedzą, a rozpoczynamy jedzenie jak wszyscy usiądą do stołu. Nauka przez zabawę  - to ułożenie sztućców w trakcie posiłku lub po, dzieci fantastyczne pokazywały ruchami rąk jak w danej sytuacji sztućce mają się znajdować. Kolejna zabawa to „drożdżowy alfabet” z książki „Książka kucharska dla dzieci. Cecylka Knedelek”, każda z trzech grup miała wymyślić jak najwięcej rzeczy związanych z jedzeniem na daną literkę. Ostatnim punktem tego dnia było „gotowanie” ulubionych potraw. Każde dziecko dostało podkładkę imitującą talerz i sztućce, a następnie z kolorowej masy solnej tworzyło ulubioną potrawę. Powstały burgery, pizza, makaron serem, knedle, pierogi, ziemniaczki ze schabowym i marchewką, groszkiem oraz na słodko pankejki.

Zajęcia ostatniego dnia odbyły się na podstawie książki „Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków” i „Cecylka Knedelek przedstawi: zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków”, czyli o zdarzeniach, jakie przytrafiły się Walerii, a które mogą się przydarzyć każdemu z nas. Podczas czytania przez Julię, każda z przytoczonych sytuacji czy w sklepie, ogrodzie lub domu była omawiana przez dzieci. Ważnym elementem tego dnia było stworzenie plakatu sygnalizującego jakieś niebezpieczeństwo. Dzięki bogatej wyobraźni powstały różne i ciekawe prace na temat bezpieczeństwa np.: „zakaz wchodzenia do wody  - wysokie fale”, „zakaz dotykania piekarnika – kiedy jest gorący”, „zakaz wchodzenia na tory”, czy „zakaz wchodzenia do lasu  - groźne zwierzęta”. Na zakończenie zajęć każde dziecko dostało odblask.

Ostatniego dnia wspólnie podsumowaliśmy każdy dzień warsztatów, dzieci wykazały się super pamięcią przy charakterystyce bohaterów czy omawianiu dobrych manier.

Galeria

WAKACJE W BIBLIOTECE 2024

w Będziemyśl

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - w świecie baśni - lekcja biblioteczna

w Będziemyśl

W dniu 13 maja bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu, w ramach Tygodnia Bibliotek. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, co kryje się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” i jakie usługi oprócz wypożyczenia pełni biblioteka.

Dzieci mówili o książkach, jakie lubią czytać, największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się autobiografie  sportowców i  opowiadania przygodowe. Razem omówiono budowę książki, proces jej powstania oraz to jak dbamy o wypożyczone książki, a Piotr Borowiecki przeczytał zalety książki. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła historia książki. Po wysłuchaniu teksu dzieci chętnie zadawały pytania i snuły opowieści, jak by to było gdyby dzisiaj były np. książki gliniane, a pismo obrazkowe.

Atrakcją zajęć był teatrzyk Kamishibai i opowiadanie „Calineczka” Hansa Christiana Andersena. Za pomocą pięknie ilustrowanych kart i tekstu pierwszoklasiści poznali historię małej dziewczynki o wielkim sercu i dużej wrażliwości. Po wysłuchaniu opowiadania sprawdzianem dla uczniów były pytania o bohaterów utworów z podziałem na pozytywnych i negatywnych i pytania np. Kto porwał Calineczkę?

Dużo dobrej zabawy dostarczyły dzieciom konkursy jak: „Jaka to baśń”, gdzie po odczytaniu fragmentu tekstu dzieci odgadywały, z jakiej jest bajki, „Jaki to tytuł” gdzie zadaniem jest podanie poprawnego tytułu, kolejną zabawą była „Prawda czy fałsz” oraz zabawa w skojarzenia, z rozsypanych wyrazów z tekstu należało podać właściwy tytuł.

Dziękujemy Pani Marioli i pierwszoklasistom za udział w zajęciach.

Galeria

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK lekcja biblioteczna

w Będziemyśl

W Tygodniu Bibliotek 9 maja naszą bibliotekę odwiedziła klasa V i VI ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu. Tematem lekcji bibliotecznej była „Książka”, jej historia, budowa oraz biblioteka i jej tajemnice.

Tydzień Bibliotek w 2024r. odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, czyli miejsce, gdzie można nie tylko wypożyczyć książkę, ale biblioteka to również czytelnia gdzie można skorzystać np. z gier edukacyjnych, gdzie prowadzone są lekcje biblioteczne czy warsztaty, to miejsce integracji społeczności lokalnej przez wymianę doświadczeń różnych grup wiekowych i kulturowych.

Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od poznania historii książki, tj. od pierwszych rysunków na skale, czyli książki kamiennej po audiobook, e – book i e – papier. Zadaniem uczniów było uważne wsłuchiwanie się w tekst, aby po wysłuchaniu móc odpowiedzieć na zadane pytania, jak np. Gdzie po raz pierwszy użyto papieru?. Pytaniem otwartym i angażującym do wspólnej pracy było podanie kilku argumentów na zalety i wady książki papierowej oraz zalety i wady książki elektronicznej.

Uczniowie poznali również szczegółową budowę książki, a następnie sami ułożyli schemat powstania utworu od autora do księgarni, czytelnika.

Pani bibliotekarka nakreśliła uczniom proces opracowania zakupionej lub przekazanej w darze książki do biblioteki. Uczniowie zapoznali się z księgę inwentarzową, kartą katalogową, rodzajem katalogów oraz na czym polega klasyfikacja dziesiętna i dlaczego nie ma czwórki w katalogu rzeczowym.

Dziękujemy Pani Marioli i uczniom za aktywny udział w lekcji i zapraszamy do korzystania z księgozbioru biblioteki.

Galeria