Dzień Drzewa z Franklinem

w Zagorzyce

Dla Indian zamieszkujących tereny dzisiejszej Kanady - drzewa podtrzymują niebo. Z tego też kraju pochodzą książeczki o sympatycznym żółwiku Franklinie.

10 października obchodzimy Święto Drzewa.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew.

Idea Mortona do Europy trafiła w 1951 roku, wtedy to ONZ  do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W Polsce od około 2002 r Dzień Drzewa odbywa się w dniu 10 października. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej szeroka edukacja ekologiczna.

Biblioteka Publiczna we Zagorzycach przyłączyła się do obchodów tego święta. Właśnie 10 października pani bibliotekarka odwiedziła wraz z sympatycznym żółwiem Franklinem przedszkolaki  ze Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Górnych. Dzieci wcześniej wykonały piękne plastyczne portrety drzew, wykorzystując odbicia dłoni. Te prace pięknie wpasowały się w temat spotkania z książeczkami o sympatycznym żółwiku. Przedszkolaki chętnie przeglądały przyniesione z biblioteki bajeczki.

Jedną z nich, pod tytułem : „Franklin sadzi drzewo”,  pani  Kasia Róg przeczytała na głos. Historyjka była bardzo pouczająca, można się było z niej dowiedzieć, jak należy opiekować się sadzonkami drzew, by wyrosły na dorodne okazy. Bibliotekarka pokazała również dzieciom nasiona, takie jak: kasztany, orzechy włoskie, ziarna w szyszkach sosny, czy świerku, z których po posadzeniu mogą wyrosnąć wielkie drzewa.

Dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i pożegnały się z Franklinem. Następnie z łupinek orzecha i plasteliny wykonały piękne żółwiki. Niektóre prace zostały podarowanie bibliotekarce na wystawę do biblioteki.