Biblioteka Przedszkolaka i „Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima

w Zagorzyce

Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zagorzycach Dolnych chętnie słuchają czytania na głos. Pani przedszkolanka Jadwiga Ochał- Pękala  w ramach projektu „Biblioteka Przedszkolaka” zaprasza do czytania dzieciom ich  babcie i dziadków. To dobry pomysł, gdyż literatura jest naszym skarbem międzypokoleniowym, a wspólne czytanie ma też ogromne znaczenie dla dobrego  rozwoju najmłodszych.

Pani bibliotekarka Kasia także  ma już wnuczka w zerówce, więc  została zaproszona do przeczytania jednej z książeczek znajdujących się w białej skrzyni.

Wybrana została bajeczka pod tytułem „ Pan Maluśkiewicz i wieloryb” J. Tuwima, ponieważ kolejne pokolenie też  powinno poznać twórczość tego poety.

Przy tej okazji dzieci mogły pooglądać  i inne książeczki autorstwa Juliana Tuwima i porozmawiać o nich. Także mogły porównać ilustracje trzech wydań  „Pana Maluśkiewicza i wieloryba” : Olgi Siemaszko- z lat pięćdziesiątych, współczesną-  Kazimierza Wasilewskiego i - zmarłego 14 października – niepowtarzalnego - Bohdana Butenki.

Dzieci przywdziały specjalne okulary do czytania. Aby było cichutko, czuwali nad tym „Babcia Cisza” i „ Dziadzio Ciszek”. Z wielkim zaciekawieniem przedszkolaki wysłuchały historii wyprawy małego jak ziarnko kawy badacza. Pani Kasia pokazała dzieciom także książkę o ssakach morskich, w której były informacje i zdjęcia wielorybów. Ta książka bardzo zainteresowała chłopców.

Później bibliotekarka rozdała dzieciom książeczki  z wierszykami Juliana Tuwima. Okazało się, że dzieci znają  wiele wierszyków tego autora. Jedna dziewczynka „przeczytała”  nawet sama całe „Abecadło”.

Na zakończenie dzieci wykonały łódeczki z łupinek orzechów, sadzając pod kolorowymi żaglami panów Maluśkiewiczów z ziarenek kawy. Niektóre łódki  nabierały nawet „ wiatru w żagle” i gnane podmuchami z wydętych policzków przedszkolaczków,  gnały po blatach stolików.

Dzieci dostały także karty pracy z „ Biblioteki Przedszkolaka”.  Musiały uzupełnić braki w  „butenkowskiej” ilustracji i ją pokolorować.

Dziękujemy pani Jadzi za zaproszenie, widać, że dzieci polubiły te spotkania z książką.

Galeria