LEKCJA BIBLIOTECZNA ,,Psi pomocnicy poznajemy psie zawody”

w Klęczany

Pod hasłem ,,Psi pomocnicy – poznajemy psie zawody” została zorganizowana lekcja biblioteczna dla dzieci szkolnych. Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o serię książeczek Barbary Gawryluk ,,Pies na medal”, są to książeczki opowiadające historie wyjątkowych psów.

Na początku zajęć dzieci zapoznały się z książeczkami z tej serii tj.: ,,Junior – opiekun osób starszych”, ,,Morus - pies ratownik”, ,,Rolek - pies przewodnik” i inne, a później została przeprowadzona dyskusja, w trakcie  której wybrana została jedna pozycja tj. ,,Czart - pies lawinowy”. Następnie dzieci przeczytały fragmenty wybranej książki i przystąpiły do dyskusji.

Kolejnym zadaniem było odszukanie i odgadnięcie jakich ras są psy w pozostałych książkach. Czym różnią się od siebie psy poszczególnych ras i które najbardziej podobają się dzieciom. Które z tych psów chciałyby mieć u siebie w domu, a które posiadają.

Dzieci chętnie opowiadały o swoich pupilach, jak się wabią, jakie mają zwyczaje, jak się nimi zajmują, co jedzą itp. Rozgorzała dyskusja na temat czy pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Następnie uczestnicy zastanawiali się czy lepszym przyjacielem jest pies czy kot. Dzieci przytaczały mnóstwo przykładów z własnego życia.  Rozmowa ta pozwoliła płynnie przejść do kolejnego zadania jakim była krzyżówka o zwierzętach domowych.

Druga część lekcji przeznaczona była na warsztaty plastyczne, na których dzieci pokolorowały wcześniej przygotowane rysunki. Stworzyły portrety swoich ulubieńców przy użyciu farb na specjalnych deseczkach. Dzieci bardzo zaangażowały się w prace a ich dzieła zostały uwieńczone wesołymi zdjęciami na zakończenie zajęć. Brudne, ale szczęśliwe przystąpiły do wspólnego sprzątania, po czym z uśmiechami na twarzach rozeszły się do domów.

Zajęcia odbyły się 5 marca 2020.