Kurs komputerowy "Latarnicy 2020"

w Czarna Sędziszowska

W dzisiejszych czasach obsługa komputera jest niezbędną umiejętnością w codziennym życiu. Niestety grono osób, które nie miało z nim kontaktu, jest wciąż dość spore. Są to przede wszystkim osoby starsze, bezrobotne. Jednocześnie wiele z tych osób chciałoby nauczyć się obsługiwać komputer, chociażby dla własnej satysfakcji. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszła nasza Biblioteka organizując bezpłatny kurs, z podstawowych umiejętności komputerowych. Zaliczają się do nich: korzystanie z różnych witryn internetowych, posługiwanie się pocztą elektroniczną, nauka pisania w programie Word, zasady surfowania po Internecie. Umiejętność obsługi komputera, poczty elektronicznej i Internetu to dla osób starszych duże ułatwienie w życiu codziennym. Wyszukanie potrzebnych informacji, obsługa konta bankowego, zrobienie zakupów, a także możliwość kontaktów z rodziną w kraju i za granicą to wszystko jest możliwe bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim jednak, uczestnicy kursu przełamują swoje obawy przed pracą z komputerem.

W dniach 9 - 12 marca 2020r. w Bibliotece Publicznej w Czarnej Sędziszowskiej odbył się kurs komputerowy w ramach ogólnopolskiego projektu "Latarnicy 2020". Główną rolę w kursie odgrywają specjalnie przeszkoleni trenerzy tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przybliżają nie tylko podstawy obsługi komputera i możliwości wykorzystywania narzędzi cyfrowych na rzecz rozwoju zawodowego oraz osobistego, ale także wskazują, jakie korzyści płyną ze znajomości e- usług publicznych. Kurs poprowadził trener Latarników Polski Cyfrowej Pan Tadeusza Ruchlewicza i był bezpłatny, skierowany dla osób 44+, w naszej bibliotece udział w tym kursie wzięło 10 osób – byli to czytelnicy biblioteki. W  czasie prowadzenia kursu widać było wielkie zaangażowanie uczestników i dużą chęć poznawania przez nich czegoś nowego, czegoś nieznanego, niektóre osoby biorące udział w kursie miały po raz pierwszy kontakt z komputerem, mimo wszystko bardzo chętnie i z wielkim zapałem uczestniczyli w szkoleniu.  Wszystkim, którzy brali udział w kursie serdecznie dziękuję za obecność, zaangażowanie oraz za stworzenie bardzo dobrej atmosfery.